İç Cephe Boyama

İç cephe boyama neden önemlidir? ‘’Tebdili mekânda ferahlık vardır’’ sözü bu işi özetlese de biz bunu birkaç cümle ile açıklayalım. İnsanlar doğası gereği aynı ortamda ve aynı koşullar altında sıkılır ve değişiklik yapmak insanları rahatlatır. Bu basit psikolojik bir veri olmakla beraber altın kafeste de olsanız özgürlük olmadıkça ruh rahatlamaz.

Renklerin hayatımızdaki etkisini biliyor musunuz? Biz biliyoruz

İç cephe boyama

Yaşam alanlarınızda iç cephe boyama ve dekorasyonlar yaparak aslında özgür olduğunuzu ifade ediyorsunuz. İmkanlarınıza göre yeni bir ülkeye, yeni bir şehre veya yeni bir eve geçmeniz mümkün olmayabilir ama uygun fiyatlarla evinizi başka bir ev yapmanız mümkün.
İç cephe boyama ve dekorasyon fikirlerinin ulaştığı günümüz seviyesinde, iki gün gibi kısa sürede evinizden ayrılıp geldiğinizde iç mimarlarımız sizin dahi inanmayacağınız yepyeni bir ortam yaratırlar. Yaşam alanlarınızı yenilemenin en kolay ve uygun yolu boya badana ve dekorasyon işlemleridir.

Evimi hangi renge boyamalıyım

Boya Badana Yapmak İçin Pratik Bilgiler

  • Boya badana için evin boş olması veya eşyaların bir alanda veya depoda tutulması boyama işleminin kolay ve hızlı yapılmasını sağlayacağı gibi eşyaların da kirlenmesini önleyecektir. Eğer eşyalarınız varsa da bir araya toplayıp üzerini muşamba ile kapatınız.
  • İç cephe boyama işleminde önemli bir nokta da astar uygulamasıdır. ilk defa boyanacak yerler, farklı özelikteki boyalardan geçişlerde ve farklı ve koyu ton renklerden geçişlerde muhakkak astar uygulaması yapılmalıdır.

Diyarbakır ev boyama şirketleri Diyarbakır boya firmaları

  • boyacı ustası olarak bizler de eşyaları bir arya topluyor, eşyaları muşamba ile örtüyor, örtü uçmasın diye yere bantlıyoruz. Geri kalan zemini muşamba ile kesme bandı aracılığıyla duvar dibinden fayans ve parke süpürgeliklerine yapıştırıyoruz.
  • Boya badana öncesi ihmal edilen ve yapılması gereken bir diğer işlem ise şarjlı matkap ile priz ve anahtarların sökülmesidir. Bu hem boyama işleminde size hız kazandırır hem de prizler boyanmaya karşı bir yerde korunur. Bunun gibi diğer dekoratif ürünler ayna stor perde ve duvara monte edilmiş ürünler de sökülmelidir.
  • Pencere kapı pervazları bantlanmalıdır. Profesyonel boya ustaları olarak biz her yeri kesme bandı ile bantlama ihtiyacı duymuyoruz ancak siz kendi kendinize iç cephe boyama işlemi yapacaksanız muhakkak bu işlemi yapınız aksi taktire rulo ve fırça izleri acemiliğinizle birleşince kötü görüntüye neden olacaktır.
  • Boyanmaya hazır hale gelen iç cephe için kaliteli bir rulo seçmelisiniz. Duvarınızın yapı malzemesi özeliğine göre rulo türü değişebileceği gibi yapmak istediğiniz dekoratif çalışma ve boya türüne göre de rulo değişir. İç cephe boyama işlemi yapacaksanız bu bilgileri ihtiyacınıza göre araştırmalısınız.

petek boyası petek boyama havlupan boyama paslanan petekleri boyama özel kalorifer petek boyası

  • Rulo boyaya tam daldırmadan kova kenarından boyaya değecek şekilde birkaç hamlede yuvarlayıp farklı yönlerden ruloyu boyaya batırın. İlk başladığınızda rulo kuru gelebileceği için biraz daha fazla boyaya batırabilirsiniz. Her defasında rulonun damlatmayacağı şekilde boya alınız ve rulo kuruluk hissi verene kadar iki üç rulo hizası boyayın. Boyadığınız iç cephe üzerinde rulo ile aşağı yukarı taramalar yaparak tüm duvarın derinlemesine boyayı almasını sağlayınız.
  • İç cephe boyama işleminde ilk katı atıktan sonra fırçayla beraber bantladığınız hizaları boyayınız. Fırça izi olmaması için aşırı boya almayınız ve fırçayla boyayı duvarda ince bir tabaka halinde yayınız.
  • İstanbul boyacı ustası olarak biz robot fırça ve uzatma sapı yardımıyla üst kesmeleri yani duvar ile tavanın birleştiği noktayı kolay ve düz bir çizgi halinde çizebiliyoruz. Ancak sizler bir merdiven aracılığıyla fırça elinizde yakından ve yavaşça yaparak düz bir çizgi elde etmeye çalışınız. İşinizi kolaylaştırmak için küçük bir kovada az bir boyayla dolaşmanızda fayda var. Merdivenden in çık yapmak ya da koca kocayı merdivene çıkarmak sakatlıklara davetiye çıkaracaktır.
  • Evinizin boya ihtiyacı durumuna ve renklerin kapatma durumuna göre 2-3-4 defa aynı işlemleri tekrar etikten sonra güzel bir boyama işlemi elde edersiniz. İstanbul boyacı ustası olarak biz size elbette profesyonel boyacılarla çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

Doğru Rulo ve Fırça Seçmeye Dikkat Ediniz

Boyanacak yüzeye ve kullanılacak boyanın cinsine göre rulo ve fırça çeşitleri değiştiği gibi boyanacak alanın darlık derinlik ve incelik özelliğine göre de rulo ve fırçaların ebat ve türleri değişir. İç cephe boyama işlemi için azami ölçüt bir fırça, bir rulo ve bir parmak rulodur. Ancak boya alırken duvarın özeliklerini de söyledikten sonra gerekli rulo ve fırçaları alabilirsiniz. Teknik bilgisi yerinde olan usta ve satıcılar nerde neye göre davranacağını bilirler.

Fırça ile ilgili şu genellemeyi bilmenizde fayda vardır. siyah kıllı genelde tiner bazlı sentetik boyalar için kullanılırken beyaz renkli fırçalar ise su bazlı boya için kullanılır. saten alçı ve macunlu yüzeyler için saten rulo kullanılması gerekirken sıvalı, kalekimli ve tekstürlü yüzeyler için de plastik boya rulosu kullanılmalıdır. Yazı yazmak, desen ve resim çizmek veya çıta ve varak boyama tarzı için ise ressamların kullandıklarına benzer çeşitli boy ve özelliklerde fırçalar gereklidir.

Renklerin Dilini Öğrenin

Evimi Ne Renge Boyamalıyım Salonu hangi renge boyamalıyım Evi aydınlık gösteren boya rengi

Her rengin farklı bir anlamı ve insan üzerinde etkisi vardır. Açık renkler ferahlatır. Canlı renkler harekete geçirir, koyu renkler daraltır. Elbette zevkinize göre renk seçebilirsiniz. Ancak psikolojik bir varlık olduğunuzdan hareketle seçtiğiniz renk ve renklerin estetik bir uyum içinde olmasına dikkat ediniz. Eğer aşırı koyu uç renkler seviyorsanız bunları tek düz olarak değil dekoratif fikirler eşliğinde uygulayınız. Evimin rengi ne olmalı adındaki yazımızı okuyabilir ve renklerin etkisini öğrenebilir, dekoratif çalışmaları kısmen görebilirsiniz. daha fazlası için bizimle youtube sayfamızı ziyaret edebilir veya bizimle doğrudan iletişime geçiniz.

Odalarda Doğru Rengi Uygulayın

Az önce de bahsettiğimiz gibi sevdiğimiz rengi doğrudan seçemeyiz. Ancak geometrik boya vb yöntemler ile dekorasyon şeklinde dilediğiniz renkleri kullanabilirsiniz. Kullandığınız renkler içinde muhakkak açık renkler olmasını sağlayınız. Lacivert rengini çok seviyor olabilirsiniz ancak uyup dinlenmek için kumladığınız yatak odasında açık tonlu bir rengi uyguladığınızda ruh ve bedeninizin hafiflediğini ve dinlendiğini hissedeceğinizi iddia ediyoruz. Daha fazla bilgi almak için Evimin rengi ne olmalı adlı yazımızı okuyunuz. iç cephe boyama yaparken bu dediklerimizi göz ardı etmeyiniz.

Erkek kız çocuğun odası ne renk Olmalı

Kontrast Yaratın

Salonu hangi renge boyamalıyımDekoratif çalışmalarla evinizi farklı renklerde boyamanız mümkündür. Ayrıca evinizdeki mobilya gibi diğer nesnelerin renginden de faydalanarak kontrast yaratabilirsiniz. Yani mobilyanız açık renkliyse boyada biraz koyuya kaçmanız gerekecektir. Bu durum tersi şeklinde de düşünülebilir. Farklı duvarları farklı renklere ve tonlara boyayabilir veya evinizdeki kolonlara farklı tonlar uygulayarak dekoratif amaç ve hareketlilik katabilirsiniz.

Işığı doğru değerlendirin

iç cephe boyama konusunda en önemli unsurlardan biri de ışık alma durumudur. Işığın oranı, ışık alma süresi, ışığın geliş yönü ve açısı renk seçiminde önemlidir. Az ışık alan bir odaya ayrıca koyu bir renk seçtiğinizde o oda korku evi özeliğiyle kullanılabilir. Hobi olarak yapmadıysanız şunu bilmenizde fayda vardır o odada her zaman kendinizi huzursuz ve yorgun hissedeceksiniz. Evinizin bol ışık alması yönünde çalışma yapın, ışığı yutan nesnelerden uzak durun, az eşya kullanmaya gayret ediniz. dekorasyon amacıyla koyu bir duvara koyu renk uygulayacaksanız ışığın en çok vurduğu duvar olmasına dikkat ediniz. 

Evinizin Boyutlarını Dikkate Alınız

İç cephe boyama yaparken dikkat etmeniz gereken bir önemli nokta da evin metrekaresi, basıklık, uzunluk ve genişliğidir. Küçük bir evde mobilya ve eşyalarınız tıkış tıkış olacağından koyu renk seçimiyle beraber alan size daha dar ve boğucu gelecektir. uzun ince odalarda karşıt iki kısa duvarda koyu seçim uzun duvarda açık seçtiğinizde daha iyi sonuç elde edersiniz aksini uyguladığınızda iki uzun duvarın daha da yaklaşarak odanın dar ve uzun olduğu hissini alacaksınız. basık tavanlar için de beyaz tavana karşılık açık renkli zemin ve halı tercih ederek basıklığın geniş algılanmasını sağlayabilirsiniz. Öğrendiğiniz bu teknik bilgiyi geniş, basık, uzun ve ince duvarlarda düşünerek karar alabilirsiniz.

İç cephe boyama ve dekorasyon fikirleri için ayrıca şunlara göz atınız;

Yorum yapın

Call Now ButtonARA